2018 Annual Conference

TENTATIVE AGENDA

This agenda is subject to change. Please review the following agenda carefully and revisit this page to check for updates.

Sunday, September 30


Time

Event

Room

11:00 AM - 5:00 PM
Registration 


1:00 PM - 1:30 PM
Welcome from Idaho


1:30 PM - 2:00 PM
PHMSA UNGS State Certification “To Do Or Not To Do”
  • Lawrence E. Bengal, Director, Arkansas Oil & Gas Commission
  • Gary Looney, Assistant Director/Pipeline Program Administrator, Arkansas Oil & Gas Commission


2:00 PM - 5:00 PM

Council of State and Provincial Oil and Gas Regulatory Officials 



5:00 PM - 6:00 PM 
Networking Reception 

Monday, October 1


Time

Event

Room

7:30 AM - 8:30 AM

Breakfast


7:30 AM - 4:00 PM

Registration


8:30 AM - 12:00 PM 

General Session 

Speakers:

  • Mick Thomas - Oil & Gas Division Administrator, Idaho Department of Lands

  • Governor Asa Hutchinson - Arkansas, IOGCC 2018 Chairman

  • Governor Doug Burgum - North Dakota, IOGCC 2019 Chairman

  • Steve Winberg - Assistant Secretary for Fossil Energy, Department of Energy (DOE)

  • Ken Wagner - Senior Advisor to the Administrator for Regional & State Affairs, US Environmental Protection Agency (EPA)

  • Drue Pearce - Deputy Administrator of the Pipeline and Hazardous Materials Safety Administration, Department of Transportation (DOT)

  • Todd M. Wynn - Director of the Office of Intergovernmental and External Affairs,

    Office of the Secretary, U.S. Department of the Interior (DOI)

     

Special Events:
  • Chairman's Stewardship Awards

  • E.W. Marland Award


12:00 PM - 1:30 PM 


Lunch on your own 



12:00 PM - 1:30 PM
 

Nominating Committee
Invitation Only 



1:00 PM - 2:45 PM


IOGCC/EPA MOU Joint Task Force Meeting


1:30 PM - 2:45 PM 

International Committee

  • Sean Curry - Vice President Operational Policy & Environment, British Columbia Oil & Gas Commission
    “Stewardship Tools for Informing Development”
  • Charles Porter - Vice President Strategic Engagement, British Columbia Oil & Gas Commission
    “2 Topics: First Nations Engagement and Community and Landowner Engagement”
  • Leonard Hiebert - Area Director, Peace River Regional District
    "Effectiveness of Community and Landowner Engagement"





1:30 PM - 2:45 PM 

Public Outreach Committee


  • Katie Haarsager - Public Information Specialist for North Dakota Industrial Commission Department of Mineral Resources, Oil & Gas Division
    “North Dakota #ShowYourEnergy 
    program and public outreach efforts”
  • Kevin Brooks - Program Manager, Utah Office of Energy Development 
    “Office of Energy Development (OED) Educational Outreach Program”

  • Alex Epstein - President, Center for Industrial Progress
    "How to Win Hearts & Minds"



3:00 PM - 4:30 PM 

Environment & Safety Committee


  • Sam Sankar - Executive Director, Environmental Council of the States (ECOS)
    "Shale Gas Caucus and Wise Environmental Policy for Oil and Gas Industry without Creating Legacy Issues”
  • Al Collins - Senior Director of Regulatory Affairs, OXY
    “A Corporate Perspective on Carbon Capture, Utilization and Sequestration and 45Q”




3:00 PM - 4:30 PM 

Legal & Regulatory Affairs Committee

  • Dave Schwarz - Oil & Gas Field Inspector, Idaho Department of Lands
    Lease Development Issues in Idaho
  • John Peiserich - Partner, PPGMR Law, PLLC Produced Water
    “Ownership and Its Treatment as an Economic Product”
  • Committee Roundtable – MOU’s -states, tribal governments, international or federal agencies in regard to oil/gas exploration, production or disposal purposes. 


3:30 PM - 4:30 PM 


Resolutions Committee 


Tuesday, October 2


Time


Event


Room

7:30 AM - 8:30 AM 

Breakfast

7:30 AM - 12:00 PM 

Registration 

8:00 AM - 10:00 AM 


Energy Resources, Research & Technology Committee

  • Daniel Zimmerle - Senior Research Associate, Energy Institute, Colorado State University
    "The Path To Equivalency: Adopting new Technologies for Leak Detection in Natural Gas Systems"
  • Lloyd Hetrick - Operations Engineering Advisor, Newfield Exploration Company
    "Well to Well Communications aka “Frack Hits” Discussed"
  • Tyler James - Technical Sales, CSI Technologies
    “Epoxy Resin Demonstrations Integrity and Financial Advantages in O&G Well Abandonment”

  • Alan Krupnick - Senior Fellow, Resources for the Future
    "Demonstrating the Shale Research Clearinghouse"



8:30 AM - 10:00 AM 

Public Lands Committee

  • Matthias Sayer - Deputy Cabinet Secretary, New Mexico Energy, Minerals & Natural Resources Department
    "Endangered Species Act Modernization"

  • Robert Wood - Director, Engineering & Analysis Division, EPA Office of Water
    "Status of EPA’s Produced Water Study"



10:15 AM - 11:30 AM
 
Council of State Oil & Gas Attorneys


10:15 AM - 11:30 AM

States First Forum

  • SOGRE
  • Frac Focus
  • Inspector Certification
  • UIC
  • Science & Tech Transfer

11:30 AM - 1:00 PM
 
Lunch on your own

11:30 AM - 1:00 PM

Steering Committee
Invitation Only  


1:00 PM - 3:00 PM 

Business Session